Rozwód czy separacja Adwokat Opoczno Anna Wiktorowicz

Rozwód czy separacja? – część 1

Rozwód czy separacja Adwokat Opoczno Anna Wiktorowicz

Rozwód czy separacja? – część 1

Często przed takim dylematem staje wiele osób. Czy złożyć pozew o rozwód, czy może o separację? Trudny wybór, ponieważ jest on uzależniony od tego, czego, tak naprawdę oczekujemy.

Czym się różni separacja od rozwodu?

Decydując się na separację należy wziąć pod uwagę fakt, że dotychczasowy związek małżeński zostanie urzędowo nierozwiązany, ale powiedzmy zawieszony.

Rozwód tu już idziemy o krok dalej, ponieważ dotychczasowy związek małżeński zostanie trwale rozwiązany. Pytanie, zatem jakie należy sobie zawsze postawić jest jedno: czego oczekuję?

Umiejętność rozpoznawania potrzeb Klientów

Zawód prawnika jest po części również umiejętnością rozpoznawania potrzeb Klientów. Osoby, które przechodzą poważne problemy w związku czasem właśnie potrzebują tego by pokazać, czym różni się rozwód od separacji.

W trakcie mojej praktyki zawodowej zauważyłam, że w przypadku instytucji separacji jest ona bardzo rzadko wybierana. Dlaczego? Tego nie wiem, mogę jedynie przypuszczać, że skoro już ktoś podjął decyzję o rozstaniu to separacja niczego w jego związku nie naprawi, zatem…, po  co przedłużać to, co ma nastąpić?

Po rozwody sięgamy – jeśli można to tak ująć – zdecydowanie częściej. 

Prawo rodzinne - Radca Prawny Anna Wiktorowicz w Opocznie

Sprawdź nasz wpis o konsekwencjach zwolnienia dyscyplinarnego!

Jakie są skutki separacji?

W przypadku separacji następuje zupełny, ale nie trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Separacja jest rozwiązaniem czasowym –  to znaczy strony mają możliwość zniesienia separacji albo podejmując decyzję o rozwodzie lub o powrocie do siebie.

Zupełność separacji sprowadza się do tego, że ustaje między stronami więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. Nie ma jednak wymogu mieszkania osobno – zresztą tak jest również w przypadku rozwodu, można żyć po rozwodzie pod wspólnym dachem – choć to sporadyczne sytuacje to jednak się zdarzają.

Osobne mieszkanie jest wolą stron. Separację cechuje jej przejściowy charakter – to oznacza, iż strony dokonujące separacji przed sądem mogą również dokonać jej zniesienia.

Separację można traktować, jako pewną alternatywę dla rozwodu – szczególne dla osób, dla których temat rozwodu w ogóle nie wchodzi w grę, a jednak czują, że razem jest im nie po drodze.

Jeśli masz jakiś pytania odnośnie rozwodu lub separacji w Opocznie zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią radcy prawnego Anna Wiktorowicz!

Kancelaria Radcy Prawnego dr Anna Wiktorowicz w Opocznie

Posiadamy również duże doświadczenie w sprawach z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy, czy prawa administracyjnego.

Przeczytaj również nasz wpis na blogu o ochronie danych osobowych lub o odwołaniu i zażaleniu w postępowaniu administracyjnym.